Zdravé spaní

Náš tip: Rekonstrukce domu
Povlečení, které sluší ložnicím nejen na venkově
Udělejte pro svůj klidný spánek maximum
Jak zajistit klidný spánek
Ne každý má velký rozlehlý byt či dům a v něm samostatnou ložnici nebo pokoj pro hosty. Jaké je tedy vhodné řešení do menších prostor? Rozkládací pohovky a sedací soupravy! S nimi vyřešíte nejen problém občasného přespání, ale zvolíte-li kvalitní a funkční model, můžete ho v malých bytech využívat i pro trvalé spaní....celý článek


Určitě jste se s tím již setkali. Vydýchaný vzduch, nepříjemné pachy, následná bolest hlavy, unavené oči, rýma či dokonce chronická únava. To vše je špatný vzduch ve vnitřním prostředí. Dýcháme ho, přestože je plný prachových částic, nečistot, virů, alergenů a bakterií. Přemýšlíte o čističce vzduchu? Děláte dobře....celý článek


Zdravý spánek nelze ničím nahradit. Bez něho naše tělo nefunguje tak, jak má. Chcete dobře spát? Pak byste měli znát všechny faktory, které ovlivňují kvalitu Vašeho spánku....celý článek


Váš partner vůbec nechrápe, ani žádné velké starosti Vás netrápí, a přesto se v noci převalujete z boku na bok a nemůžete zabrat? Možná bude na vině interiér Vaší ložnice. Raději si zkontrolujte, zda je v ložnici všechno tak, jak má být!...celý článek


Nejčastější dotazy
Při výběru matrace je třeba zohlednit především naši hmotnost. Čím více vážíme, tím tužší matraci potřebujeme. Dalším důležitým faktorem je podklad matrace. Matrace nám bude dobře sloužit, jen v tom případě, že ji doplníme vhodným roštem. K rozhodovacím kritériím samozřejmě patří také použitý materiál. Všechny výše uvedené parametry doporučujeme zkonzultovat s prodejci.


Pokud si pořídíte kvalitní matraci, její životnost je samozřejmě velmi dlouhá. Matrace Vám vydrží klidně i několik desetiletí. Užíváním matrace se však snižuje její funkčnost. K výměně by mělo dojít po 7-8 letech užívání. Kdo chce investici do nové matrace odložit, ten může prodloužit její životnost pravidelným otáčením a obracením.


Ideální teplota pro spánek se pohybuje kolem 18 stupňů Celsia. Neměla by být vyšší než 21 stupňů Celsia. Pokud spíme v příliš teplé místnosti, náš spánek není dostatečně vydatný a naše tělo si nemůže patřičně odpočinout.


Optimální vlhkost pro celý byt nelze jednoznačně stanovit. Například ložnice patří mezi místnosti v domě, jejichž vlhkost by měla být vyšší, než je vlhkost v obývacím pokoji nebo pracovně. V místnosti, kde spíme, činí doporučená vlhkost vzduchu 50%. Suchý vzduch může způsobovat zdravotní problémy nejen astmatikům a alergikům. Vzdušnou vlhkost doporučujeme kontrolovat pomocí pokojového termostatu.


Rozměry postele v prvé řadě závisí na naší výšce. Obecně platí, že bychom měli spát v posteli, která je o 20 cm delší, než činí výška naší postavy. Pokud tedy měříme ke dvěma metrům, měli bychom mít správně prodlouženou délku postele. K pohodlnému spánku potřebujeme 80-100 cm široký prostor. Postel by měla být tak vysoká, aby se nám z ní pohodlně vstávalo. Pro seniory jsou vhodnější vyšší postele.


Než si koupíme matraci, měli bychom ji vyzkoušet, a to tak, že si na ni lehneme v poloze, ve které usínáme, a poté v poloze, ve které spíme. Matrace by se měla přizpůsobit našemu tělu, nikde by nás neměla tlačit, ale zároveň by měla být dostatečně tuhá, aby poskytla dobrou oporu našim zádovým svalům. Měla by se prohýbat pouze v bodě, kde na ni zatlačíme. Pro srovnání bychom měli vyzkoušet alespoň 3 typy různých matrací.


Matraci bychom měli při každé výměně ložního prádla otáčet na druhou stranu, aby větrala. Pokud nemá snímatelný pratelný potah, můžeme jej nahradit snímatelným pratelným chráničem. Další vhodnou pomůckou k ochraně matrace je pratelná absorpční podložka, kterou položíme na matraci, aby sála pot.


Kromě kvalitní postele s dostatečně tvrdou matrací umístěné v místnosti s optimální teplotou a vlhkostí vzduchu, je důležité věnovat pozornost dalším faktorům, které významně ovlivňují kvalitu našeho spánku. Spát bychom měli v temné, tiché a dobře odvětrávané místnosti. Důležitá je také volba materiálu povlečení. Materiál by měl být příjemný na dotyk, v zimě hřát a v létě chladit. Před spánkem bychom se měli vyvarovat pití kofeinových nápojů, těžkých jídel i zvýšené fyzické námahy.


Zajímavé odkazy
Zdravé spaní
Navštivte také ...
Fotogalerie
Doporučujeme
Nejčtenější
Diskuze
Štítky