Úvod

Francouzský secesní nábytek

Obklopujete se rádi krásnými věcmi? Preferujete ručně vyráběný nábytek před jeho průmyslově vyráběnou konkurencí? Obdivujete dílo Alfonse Muchy? Nechte se inspirovat francouzským secesním nábytkem a zpestřete jím svůj interiér.


Přelom století
Než se blíže podíváme na secesní nábytek, zastavíme se u secese jakožto uměleckého směru přelomu 19. a 20. století, který vznikl jako reakce na sílící průmyslovou výrobu. Tento směr se rozšířil v evropských (ale i amerických) státech ve druhé polovině 19. století. Secese vtiskla znaménka krásy do tváří měst, jako je Praha, Paříž, Berlín nebo Mnichov. Francouzi ji nazývají Art Niveau, německy mluvící Evropané Jugendstil, anglicky mluvící lidé Modern style. My hovoříme o secesi. Co toto slovo vlastně znamená? Odštěpení. Konkrétně se jednalo o odštěpení skupin mladých umělců od konzervativních akademií.

Hlavní znaky 
Za hlavní znaky tohoto uměleckého stylu se považuje ornamentálnost, využití jednoduchých přírodních tvarů (jako jsou například listy), dále pak motivů květů, těl hmyzu, zvířat a lidí, ale i cigaretového kouře, a používání neobyčejných barevných kombinací. Secesní linii lze charakterizovat jako vlnící se křivku. Všechny tyto znaky se odrážejí na vzhledu secesního nábytku. Secese totiž, více než kterýkoli jiný umělecký styl, se vedle malířství a architektury silně projevovala v užitém umění, tedy včetně bytového zařízení. Secesní nábytek, stejně jako předměty denní potřeby, se vyznačují vysokou uměleckou hodnotou.

Nábytek v secesním interiéru
Klasický secesní interiér poznáte podle několika typických rysů. Bývá světlý, prostorný a vzdušný. (Vidíte, jak tato charakteristika koresponduje s moderním stylem našeho 21. století? To bude také důvod, proč je nám v mnohém blízký.) Nábytku v jednotlivých místnostech není mnoho. O to je však krásnější. Jednotlivé kousky se honosí krásným a poctivým provedením, což je výsledkem řemeslné výroby. V popředí zpravidla stojí nějaký výrazný kus nábytku z dřevěného masivu zdobený vlnitými asymetrickými liniemi, jejichž předobrazy můžeme nalézt v přírodě. Kromě listů, květů, nahých žen či zvířat se rovněž setkáme s rokokovými, případně japonskými motivy, což mnoho lidí mate, a proto nezřídka nastává problém určit, který nábytek je secesní, a který ne. 

Proč francouzský 
Ptáte se, proč v samotném názvu našeho článku zmiňujeme právě francouzský secesní nábytek? Proč v něm nestojí rakouský či německý? Odpověď není nikterak komplikovaná. Centrem výroby secesního nábytku bylo francouzské město Nancy, se kterým se pojí jména tvůrců Emila Gallé a Louise Majorella. Nábytek z této dílny se pyšní křehkým elegantním designem, jeho konstrukce vycházejí ze stavby živých organismů. Když učiníme malou zastávku v Paříži, nesmíme zapomenout ještě na dva francouzské tvůrce secesního nábytku, a to na Hectora Guimarda a Rupperta Carabina. Carabinův nábytek, zdobený nahými ženskými postavami, je právem považován za jednu z nejkrásnějších ukázek řemeslně vyráběného nábytku své doby. Přírodní motivy v užitém umění se mnohem později vrací na scénu, a to ve formě bio-designu, který se začíná objevovat v 60. letech 20. století, a který je trendy také dnes. Nábytek v tomto designu proto blízce připomíná ten secesní. Lze na něj nahlížet jako na takovou neo-secesi. Co to znamená pro Váš interiér? No přeci že můžete kombinovat oba druhy nábytku libovolně kombinovat. A výsledek? Atraktivní prostředí, v němž je pojítkem právě inspirace v přírodě. 


Kam dál?

Navštivte také ...
Fotogalerie
Doporučujeme
Nejčtenější
Diskuze