Úvod

Sádrové a vápenosádrové omítky Cemix

Realizátoři stavebních úprav z řad odborníků i laiků začínají v dnešní době objevovat výjimečné vlastnosti sádrových omítek, které zcela splňují požadavky moderního stavebnictví.


Cemix, tradiční výrobce stavebních materiálů v České republice, ve svém sortimentu již několik let nabízí Cemix Sádrovou omítku, Cemix Vápenosádrovou omítku a Cemix Sádrovou stěrku. Letos však tyto produkty doznaly změny; jejich vylepšená receptura zaručí ještě lepší uživatelské vlastnosti. Kromě těchto byla v na začátku tohoto roku představena novinka – Cemix Sádrová omítka tenkovrstvá.


Stahování omítky latí

Tenkovrstvé omítání – trend současnosti
Cemix Sádrová omítka tenkovrstvá je určena pro jednovrstvé omítání velmi rovného zdiva v interiéru. Je vhodná zejména pro přesné zdivo z pórobetonu či vápenopískových tvárnic, případně pro povrchovou úpravu betonových stěn a stropů. Omítku lze nanášet v tloušťkách již od 3 mm a díky svojí zrnitosti 0,4 mm je možné ji upravovat filcováním (úprava pomocí pěnového hladítka) či gletováním (vyhlazení gletovacím hladítkem).Rozfilcování hládítkem


Úprava gletováním

Jednovrstvé omítky - snadná aplikace, jednoduché použití
Cemix Sádrová omítka a Cemix Vápenosádrová omítka jsou určeny také pro interiérové použití k omítání stěn a stropů. Hlavní rozdíl je v jejich zrnitosti - sádrová omítka má plnivo s velikostí zrna do 0,7 milimetru, u vápenosádrové omítky je použito plnivo se zrnitostí do 1,2 milimetru. Povrch sádrové omítky je možné jak filcovat, tak upravit gletováním, čímž dosáhneme zcela hladkého vzhledu. Vápenosádrová omítka se hodí spíše pro povrchovou úpravu filcováním. Takto upravený podklad je pak připraven pro vymalování různými malířskými technikami, tapetování či další dekoraci. Omítka neabsorbuje barvu ani další následné nátěry, a proto není nutné tak často malovat.


Každý stavebník, ať už odborník či laik, jistě také ocení snadnou a rychlou aplikaci, dobré vysychání omítek i jejich výbornou přídržnost k podkladu. Vysoká je také odolnost proti praskání. Omítky lze zpracovávat ručně nebo za pomoci strojního zařízení. Jednovrstvé nanášení na interiérové zdivo má optimální vrstvu 10 milimetrů. V případě potřeby je ale možná i větší tloušťka až do 40 milimetrů. Na stropech se obvykle aplikují do tloušťky 15 milimetrů. Omítky lze tedy nanášet ve větších tloušťkách v porovnání s tenkovrstvou omítkou a umožňují tak překrytí větších nerovností v podkladu. Omítky jsou vhodné pro každý běžný podklad, jako jsou cihly, beton, THERM bloky apod. Další předností je i provádění jednoduchých neznatelných oprav v případě poškození. Jsou ideální pro povrchové úpravy ostění například po výměně oken. Své uplatnění však najdou i na plochách, u kterých je třeba sjednotit povrch.


Úprava při výměně okna

Povrchová úprava omítky na stropě

Sádrová stěrka
Ve skupině sádrových produktů má své nezastupitelné místo také Cemix Sádrová stěrka. Stěrka je tenkovrstvý materiál používaný jako svrchní vrstva omítky, kterou se zajistí její dokonale hladký a jemný povrch připravený k další aplikaci maleb, nátěrů či tapet. Cemix Sádrová stěrka slouží k snadnému stěrkování hladkých betonových panelů, omítek a podobně. Je určena také pro úpravy povrchů podkladů, jako jsou štukové, jednovrstvé nebo jemné omítky a beton. Stěrkou lze také nahradit jemnou vnitřní omítku ve vícevrstvém omítkovém systému a docílit tak dokonale hladkého povrchu. Stručně řečeno, stěrku lze použít v případě požadavku na hladký povrch všude tam, kde není možné z dispozičních, technických či jiných důvodů použít jednovrstvé sádrové omítky. Nanášení stěrky se doporučuje v tloušťce tří milimetrů. Vyrábí se v zrnitosti 0,2 milimetru, jde tedy o velice jemný materiál. Další vlastnosti i výhody této stěrky jsou stejné jako u sádrových omítek, zejména však finanční úspora.
V receptuře všech výrobků jsou použity přírodní, ekologické a zdravotně nezávadné materiály. Na jejich povrchu se nedrží prach a jsou tak velmi vhodné pro alergiky. K důležitým přednostem sádrových omítek patří jejich prodyšnost a schopnost absorbovat vlhkost a později ji opět uvolnit do prostoru. Zároveň dokážou udržet teplo a přirozeně tak zajistí příjemné klima místností a rovnováhu teploty stěn a vnitřního prostoru. V neposlední řadě je výhodou těchto omítek jejich cena. Použitím jednovrstvých sádrových produktů je možné v porovnání s klasickým vícevrstvým systémem (cementový postřik, jádrová omítka a vnitřní jemná omítka) uspořit až 1/3 finančních nákladů na materiál i práci.

Nanášení a povrchová úprava omítek vyžadují zručnost a také určité zkušenosti. Přesný postup nanášení sádrových omítek a stěrek naleznete na www.Cemix.cz.Navštivte také ...
Fotogalerie
Doporučujeme
Nejčtenější
Diskuze