Úvod

Léčivá zahrada, bylinky, které by Vám neměly chybět

Pěstujete na zahradě okrasné i užitné rostliny? Najděte si kousek půdy také pro léčivé bylinky. Léčivá zahrada je nenáročná na údržbu, a přitom Vám prokáže dobrou službu. Přinášíme seznam rostlin, které by neměly na Vaší zahrádce chybět. Máta, třezalka, meduňka, levandule, šalvěj, řebříček, měsíček, divizna a plicník.


Máta pro dobré zažívání
Máta preferuje stinná a vlhká stanoviště. Lze ji pěstovat na zahradě i v nádobách. Použití: Mátový čaj pomáhá odstraňovat problémy s nadýmáním. Silný odvar z máty peprné se používá k desinfekci ústní dutiny a zbavení se zápachu z úst.

Třezalka a meduňka na nervy
Třezalka tečkovaná je vytrvalá rostlina se žlutými květy, která má ráda slunce. Sbírá se celá nať. Třezalka pomáhá tišit nervy, je vynikajícím prostředkem proti depresím i proti průjmu. Dále zmírňuje menstruační bolesti a upravuje cyklus. Nervy rovněž tiší meduňka. Čaj z meduňky pomáhá také při nespavosti i migréně.

Levandule pro dobrý spánek
Koho trápí nespavost, ten by měl na zahradě pěstovat levanduli. Tato krásná aromatická rostlina navíc ochrání růže před škůdci, její vůně je odpuzuje. Použití: Čaj z levandule lékařské navodí klidný spánek.

Šalvěj proti bolestem v krku

Další rostlinka, která by na Vaší bylinkové zahrádce rozhodně neměla chybět, je šalvěj. Použití: Šalvějový odvar desinfikuje ústní dutinu, jeho kloktání pomáhá při bolestech v krku. Šalvěj rovněž zlepšuje koncentraci a paměť. V kuchyni je šalvěj oblíbenou součástí marinád k nakládání vepřového a bílého masa.

Řebříček proti horečce

Řebříček je vytrvalá a na pěstování nenáročná bylina s bílými květy, která má ráda slunná a suchá stanoviště. Použití: Ze sušené kvetoucí natě se připravuje nálev proti horečce. Mladé lístky můžete dát do polévky.

Měsíček nejen na měsíčky
Měsíček zahradní zdobí zahrady svými krásnými žlutými nebo oranžovými květy. Má rád slunce. Použití: Měsíček upravuje menstruační cyklus a pomáhá při gynekologických obtížích. Zevně pomáhá měsíček hojit pohmožděniny, na rány se přikládají obklady s měsíčkovou tinkturou.

Divizna proti nemocem z nachlazení
Divizna má ráda suché kamenité podloží a slunce. Sbíráme její velké žluté květy. Použití: Ze sušených květů se vaří čaj proti kašli, rýmě, nachlazení a bronchitidě.

Plicník proti kašli
Plicník je nižší vytrvalá bylina s bíle tečkovanými lístky a růžovými až fialovými květy. Pro svůj dekorativní charakter je oblíbenou součástí skalky. Přirozeně roste v listnatých lesích a hájích. Plicník preferuje stín až polostín. Použití: Plicník se používá na léčení kašle a plicních onemocně
ní.

Foto: Pixmac
Navštivte také ...
Fotogalerie
Doporučujeme
Nejčtenější
Diskuze