Úvod

Marocký štuk pro krásu Vašich stěn

Okoukaly se Vám Vaše bledé nebo naopak příliš barevné stěny? Nechcete tapetovat, ani dělat obklady? Vsaďte na marocký štuk, jemnou dekorativní omítku, která dodá Vašemu interiéru velmi reprezentativní a zároveň nadčasový vzhled!


Kde se vzal?
Marocký štuk (můžete se setkat také s označením Tadelakt nebo s německým Kreidezeit) patří k velmi starým malířským technikám. Štukovaná omítka byla oblíbená již v dávném antickém období. Velké oblibě se těší také v Orientu, a to již po staletí. Pokud jste někdy navštívili země, jako je například Turecko, Egypt, ale i Řecko, možná jste všimli této krásné omítky přirozeně dekorující místní interiéry. Nemusela být nutně bílá. Konzistence marockého štuku totiž umožňuje namíchat širokou škálu nejrůznějších barevných odstínů. (Někdy se dokonce používá jako imitace mramoru.) Obecně rozšířený a hojně používaný název „marocký štuk“ není náhodný. Hydraulické vápno, které je jednou ze základních složek tadelaktové směsi (dalšími složkami jsou: mramorová moučka, křemenný písek, vypálená jílovitá zemina, popel a celulóza), se dováželo výhradně z oblasti poblíž Marakeše. 

Proč je dobrou volbou?
Proč je tato dekorativní povrchová úprava stěn populární? Za svou oblibu marocký štuk vděčí především svému krásnému a nadčasovému designu, který dodává místnostem velmi přirozený a zároveň reprezentativní vzhled. Proto jej lze použít jak v tradičních, tak v moderních interiérech. 

Neméně podstatné jsou rovněž praktické vlastnosti, především voděodolnost a s ní související účinná prevence proti plísním. Právě pro tuto vlastnost se s marockým štukem často setkáváme v prostředí s větší předpokládanou vlhkostí vzduchu. Například v prostorách wellness a relaxačních center vybavených saunou, vířivkou a bazénem, v malých i velkých orientálních lázních, v koupelnách a kuchyních. Další důležitou vlastností marockého štuku je jeho hygieničnost. To je dáno tím, že tadelakt je naprosto beze spár, kde se rády usazují různé nečistoty, které je nutno pravidelně odstraňovat. Majitelé stěn s marockým štukem si naproti tomu pochvalují velmi snadnou údržbu

Jak na to?
Velkou výhodou marockého štuku je, že jej lze nanášet na většinu běžných povrchů, včetně panelových a sádrokartonových stěn. Materiál, který zakoupíte například v sítích obchodů pro kutily a zahrádkáře, se velmi snadno zpracovává pomocí válečku. Po nanesení je nutné, štuk vyleštit a vyhladit kamenem, aby se docílilo hladkého povrchu. Jako finální úprava se provádí nános speciálního mýdla. Cílem této úpravy je, aby se na povrchu vytvořil jemný ochranný film, díky němuž získá stěna z marockého štuku odolnost vůči špíně. 

Můžete si ho dovolit? 
Jak jistě správně tušíte, marocký štuk rozhodně nepatří mezi laciné malířské techniky. Cena za metr čtvereční se pohybuje kolem 1800 Kč, pokud ovšem nepočítáme práci, která není právě zanedbatelnou položkou. Z tohoto důvodu není u nás zvykem svěřovat samotnou realizaci odborníkům, přednost se dává svépomoci. (Pracovní postup jsme uvedli výše.) Pokud ale nepatříte mezi skutečně zručné kutily a nemáte odpovídající znalosti a zkušenosti, experimentování s marockým štukem Vám rozhodně nedoporučujeme! Mohlo by Vás to stát spoustu zbytečně vyhozených peněz. 

Při úvahách o tom, zda si tuto povrchovou úpravu můžete či nemůžete dovolit, vezměte v potaz všechny vlastnosti marockého štuku, které jsme uvedli výše. Určitě nám pak dáte za pravdu, že investice do jemné omítky s nádechem orientálního světa se vyplatí každému, kdo touží po příjemném prostředí s nadčasovým duchem!

Kam dál?

Navštivte také ...
Fotogalerie
Doporučujeme
Nejčtenější
Diskuze