Úvod

Zimní režim plastových oken - mýtus, nebo něco, co vám zapomněli říct?

Zimy jsou v naší zeměpisné šířce sice poměrně mírné, ale i tak nás stojí pěkných pár tisícovek na topení. Plastová okna si mimo jiné kupujeme právě proto, aby byly náklady na topení co nejmenší.


Existuje u nich něco jako zimní režim, který vám jen na prodejně zapomněli vysvětlit?

Když zapátráte na internetu, najdete několik článků, které dávají věci pěknou skandální příchuť. Představa, že mají plastová okna letní a zimní režim, ale výrobce i prodejce se společně rozhodli, že před vámi tyto možnosti zatají, je jeden velký nesmysl.

Přesto je ale nutné přiznat, že se tajemné zimní nastavení zakládá na reálných a existujících možnostech, které moderní okna umí. Ale všechno popořádku.

Zimní nastavení přítlaku - nutnost, nebo zbytečnost?


Pravděpodobně už víte, že mezi nejlevnějšími okny ze stavebního marketu a kvalitními plastovými okny vyrobenými na míru není v zimě příliš rozdíl, pokud jsou špatně seřízená a netěsní.

Chladný vzduch pronikající kolem těsnění je zodpovědný za největší díl tepelných ztrát a je jedno, jestli máte trojskla nebo osmikomorový profil s perfektními izolačními parametry.

Správně seřízené plastové okno dosedá rovnoměrně celou plochou těsnění do okenního rámu. Když okno zavíráte, v poslední fázi by měla klika klást trochu odpor - to okenní kování celé okenní křídlo mírně zdvihne a přitlačí ho k rámu tak, aby bylo těsnění stlačené a nepropouštělo žádný průvan.
 

Možnosti seřízení oken PRAMOS

Právě nastavení přítlaku, které se provádí čepem na hraně okna, je původcem mýtu o zimním režimu, kdy by měl být přítlak větší, než v létě. Celé je to ale trochu jinak. Správný přítlak je jen jeden a můžete si ho doma sami ověřit - když do okna přivřete proužek papíru a ten pak lze jen těžko vytáhnout, je přítlak optimální.

Je absolutně v pořádku, když tento přítlak u oken zachováte celoročně, protože dobře utěsněné okno neizoluje jen před chladem, ale také před hlukem.

Část lidí naopak na svých oknech snižuje přítlak v létě pootočením zmíněného čepu, prostě proto, aby se během teplých měsíců nenamáhalo těsnění. Z tohoto pohledu se dá skutečně říct, že provádí u svých oken nastavení do letního a zimního režimu.

Ale co dvě polohy vyklopení okna při větrání, je to letní a zimní režim?


Určitá část oken na trhu (podle typu namontovaného kování) umožňuje omezit vyklopení okenního křídla barevně označenou páčkou. Tu u zmíněných některých typů najdete v horní části okna blízko horního rohu. Opět se jedná o poměrně praktickou věc, která ale nijak nesouvisí s jakýmkoliv letním nebo zimním režimem oken.



Zimní nastavení bylo v tomto případě myšleno tak, že se okenní křídlo vyklopí méně, než v létě. Kdo se ale vyzná v problematice ekonomického větrání, ví, že ventilace vyklopeným oknem je v zimě tabu, protože vede k pomalé výměně vzduchu, rychlé ztrátě teploty a nadto k promrzání a vlhnutí okenního ostění.

Omezení vyklopení okenní tabule při ventilaci má úplně jiná opodstatnění, hlavně bezpečnostní. S letním nebo zimním režimem nijak nesouvisí.

Co tedy dělat nebo nedělat s okny, když je zima za rohem?


Navzdory tomu, že se celá věc se zimním režimem ukazuje jako lidová povídačka pouze s částečným reálným základem, stále je toho poměrně dost, co byste měli udělat, hlavně s ohledem na delší životnost oken.

Přeskočíme fakt, že byste si mohli na podzim nechat okna seřídit, protože o tom jsme toho dnes napsali už hodně.

Určitě se vyplatí si okna pořádně umýt, a to včetně rámů. Ani ne tak kvůli životnosti, jako spíš proto, že je jejich mytí v nejchladnější části roku problematické, takže se k tomu dostanete znovu nejdřív na jaře.


K mytí si ale přiřadíme vyčištění funkční spáry oken (to jsou ty žlábky plné prachu, které uvidíte, když okno otevřete). Použijte vysavač, smetáček, mokrý hadr, jak je libo. Dbejte ale na to, aby ve spáře nezůstala voda.

Z funkční spáry směrem do ulice vedou drobné kanálky, které mají odvádět případnou srážkovou vodu. Ty se snadno zanášejí prachem a chmýřím ze stromů, proto vezměte párátko a zkuste je trochu protáhnout. Vlhkost ve funkční spáře může v období mrazů poškodit těsnění.

Namažte panty oken vazelínou nebo olejem,
ale pozor na oblíbený olej ve spreji označený písmeny WD. Ten slouží k rozhýbání rezavých pantů nebo matic a obsahuje drobné abrazivní částečky. Do okenních pantů není nejvhodnější.

Trochu silikonového oleje (dá se koupit třeba v cykloservisu) stříkněte na hadřík a otřete jím okenní těsnění. Prodloužíte jeho životnost.

Přitáhněte šroubky u okenní kliky, pokud je uvolněná. Opět kvůli životnosti kliky, která se může zbytečně vyviklat.

Závěr


Kvalitní plastová okna neznají žádný speciálně zimní režim, který by byl jakýmkoliv způsobem opodstatněný pro jejich delší životnost, nebo vaše úspory.

Přesto během podzimu doporučuje společnost PRAMOS provést mytí a základní údržbu, abyste se během zimy vyhnuli potížím a opravám.
Navštivte také ...
Fotogalerie
Doporučujeme
Nejčtenější
Diskuze